top of page

Інтерфейси кріплення Аксесуарів: історія та переваги

Оновлено: 7 днів тому

Сучасна стрілецька зброя має відповідати задачам які перед нею поставлені, і оскільки універсальної збірки на всі випадки життя просто не існує - можливість змінювати її конфігурацію і відділяє класичну зброю від сучасної. Існує багато допоміжних аксесуарів які можуть стати в нагоді як і стрільцю-спортсмену так і військовому, і постає цікаве питання - як кріпити їх на зброї? Відкладіть вашу ізоленту та стяжки в сторону, бо сьогодні ми детально розповімо та покажемо, які підходи застосовує КРУК. 


Історія інтерфейсів кріплення


Говорячи про історію кріплення потріюних речей на зброї можна глянути так далеко назад як тільки схочеться, та сьогодні ми почнемо відлік історії з більш релевантних часів, а саме з планки Вівера.Компанія Weaver Optics виробляє приціли для гвинтівок вже багато десятиліть. Творець цих прицілів, Вільям Ральф Вівер, також розробив планку Weaver, систему кріплення для власної оптики. Інтерфейс був створений для фіксації оптичних прицілів на мисливську зброю, що дозволило відмовитися від індивідуальної підгонки та свердління зброї, і це стало першим популярним рішенням в сфері - багато виробників мали власні типи рейкового кріплення які в більшості випадків не булисумісні з іншими, в той час як Вівер став умовним “золотим стандартом” кріплення в першу чергу прицілів на певний час. Планка Weaver має деякі відмінності в розмірах, які важливо врахувати перед вибором обвісу.


Планка Picatinny дуже схожа на конструкцію Weaver, але вони не повністю взаємозамінні. Монтажні планки Weaver мають пази шириною 0,180 дюйма (4,37 см) і не обов'язково мають однакову відстань між пазами. Пази Picatinny мають ширину 0,206 дюйма (6,37 см) з шириною паза від центру до центру 0,394 дюйма (9,37 см).В умовах сучасної збройової сфери України Вівер трапляється в більшості своїй на мисливських рушницях старіших років випуску чи на бюджетних моделях. 


Рейку Пікатінні почали офіційно використовувати армії США з початку 1995 року, і цей інтерфейс міцно закріпився на зброї військових та стрільців-ентузіастів. Був приведений вже стандарт MIL-STD-1913 що мав чіткі вимоги параметрів, тому з сумісністю проблем було значно менше (у разі добросовісного дотримання стандарту виробництва).


Окрім США, цей інтерфейс також був прийнятий як стандарт НАТО. За довгий час використання, цей тип кріплення зарекомендував себе як надійний інтерфейс, перевірений тисячами стрільців, хоч додавав ваги зброї - переваги хорошого кріплення легко це перекривали.


КРУК чітко притримується стандартів при виготовленні рейок у різноманітних розмірах - від 3 до 19 слотів, покриваючи їх зброярською фарбою Cerakote для того щоб обрані вами аксесуари мали не тільки надійне та відповідне кріплення, а й гарно виглядали на білді.


Приклад сетапу в якому вдало поєднуються кріплення M-LOK та Picatinny з запасом для подальшого дообладнання
Приклад сетапу в якому вдало поєднуються кріплення M-LOK та Picatinny з запасом для подальшого дообладнання

Кріплення M-LOK: історія створення та використання


Історія цього інтерфейса починається з 2009 року в компанії Magpul, як представила свій стандарт кріплення компонентів за цівку MOE (Magpul Original Equipment), прибираючи необхідність в планках Вівера чи Пікатінні. Схожу систему представила і компанія VLTOR Weapon Systems у 2012 році, вона отримала назву KeyMod.

Оцінивши роботу конкурентів, в 2014 році Magpul представила систему M-LOK - вдосконалену версію MOE. Ця сучасна система дозволяє кріпити аксесуари прямо за цівку, що не підвищує вагу додатковим інтерфейсом. 


Ми виготовляємо свої цівки на АК та карабінів на базі AR-системи з інтерфейсом M-LOK, що дозволяє встановлення потрібних аксесуарів сумісних з цим інтерфейсом.


Переваги та недоліки рейок Вівера-Пікатінні та M-Lok


Якщо з перевагами ми розібралися, час ознайомитись з недоліками згаданих типів кріплень. 


Почнемо з рейки Вівера - недотримання стандартів виготовлення викликало проблеми з сумісністю. Один аксесуар міг надійно фіксуватися на рейці одного виробника і не ставати на рейку від іншого. 


Щодо інтерфейса Пікатінні - найсуттєвішими недоліками є габарити та вага. Проблема стає критичною, якщо інтерфейс потрібний на всю довжину цівки. Також прорізи можуть бути незручними для рук та пальців, якщо довгий час тримати зброю в руках, тому були створені вже культові кавери квадрейлів - для того щоб бійці не дряпали руки та не рвали рукавиці об гострі планки. 


І хоча M-LOK створений для спрощення кріплення аксесуарів та економії ваги, деяких нюансів позбутись так і не вдалось. В той час як пристрої та рукояті для Пікатінні мають більші затискні гвинти які нерідко можна закрутити і розкрутити пальцями - M-LOK мають менші гвинти та Т-подібні гайки, які треба дотискати ключем. Також до недоліків можна віднести малу сумісність зі “старими” аксесуарами, але в більшості випадках з такими проблемами стикаються вкрай рідко.


В підсумку варто сказати, що обираючи стандарт кріплення варто розуміти, які саме аксесуари будуть встановлюватися в майбутньому, не цураючись спробувати щось нове та не закріплюючись на старому :)



Comments


bottom of page